Skip to content

61 Sprucewood DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block171.10
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,470
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
30%
Improvement Value:$412,700
70%
Total Assessment$590,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,763-4.5%
2024$11,267+13.9%
2023$9,892+0.4%
2022$9,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,470DeedBook 18500, Page 508Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 17378, Page 1360Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 14745, Page 348

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12063, Page 1175

Property Sale

Sale
$187,985
DeedBook 5076, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1993