Skip to content

168 Old Orchard RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Aug 11, 2019

Property Information

Block171.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
32%
Improvement Value:$349,400
68%
Total Assessment$512,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+5.3%
2024$8,870+15.0%
2023$7,711+0.4%
2022$7,677+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,240DeedBook 17596, Page 71Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5224, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1994