Skip to content

136 Grande Woodlands WayToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$871,000
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block171.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,871
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
28%
Improvement Value:$426,100
72%
Total Assessment$590,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,752+5.3%
2024$10,215+12.0%
2023$9,123+0.4%
2022$9,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$871,000
Sq Ft2,871DeedBook 19380, Page 1672Recorded5/17/2023

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,871DeedBook 19010, Page 985Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$303,500
DeedBook 10321, Page 1534

Property Sale

Sale
$248,451
DeedBook 5087, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1993