Skip to content

1907 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$786,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block171.10
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,924
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
29%
Improvement Value:$401,800
71%
Total Assessment$564,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+5.3%
2024$9,777+28.2%
2023$7,626+0.4%
2022$7,593+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$786,000
Sq Ft1,924DeedBook 19489, Page 1225Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5691, Page 393

Property Sale

Sale
$174,980
DeedBook 5138, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1994