Skip to content

1935 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block171.10
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
34%
Improvement Value:$317,200
66%
Total Assessment$482,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,786+5.3%
2024$8,347+18.1%
2023$7,067+0.4%
2022$7,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5162, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1994