Skip to content

1947 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block171.10
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,448
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
29%
Improvement Value:$398,700
71%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234+5.3%
2024$9,723+18.2%
2023$8,228+0.4%
2022$8,192+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,448DeedBook 19017, Page 619Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15546, Page 1721

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 5141, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1994