Skip to content

1955 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block171.10
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,808
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
27%
Improvement Value:$445,300
73%
Total Assessment$608,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,083+5.3%
2024$10,530+21.2%
2023$8,688+0.4%
2022$8,650+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,808DeedBook 18313, Page 247Recorded2/11/2021

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 16448, Page 861Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 10529, Page 1362

Property Sale

Sale
$189,175
DeedBook 5164, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1994