Skip to content

1963 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 25, 1994

Property Information

Block171.10
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,454
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
33%
Improvement Value:$368,800
67%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036+5.3%
2024$9,534+16.1%
2023$8,213+0.4%
2022$8,177+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5151, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1994