Skip to content

156 Old Orchard RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block171.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,034
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
32%
Improvement Value:$342,600
68%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+5.3%
2024$8,752+19.7%
2023$7,309+0.4%
2022$7,277+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 16988, Page 485Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 16153, Page 515Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$159,990
DeedBook 5205, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1994