Skip to content

166 Grande Woodlands WayToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block171.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,104
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
27%
Improvement Value:$460,000
73%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,479+5.3%
2024$10,905+15.8%
2023$9,417+0.4%
2022$9,376+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft3,104DeedBook 18561, Page 732Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14121, Page 316

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 12847, Page 1337

Property Sale

Sale
$224,975
DeedBook 5117, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1993