Skip to content

70 Sprucewood DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block171.11
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,656
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
29%
Improvement Value:$424,700
71%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,908+5.3%
2024$10,364+15.8%
2023$8,953+0.4%
2022$8,913+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$507,000
Sq Ft2,656DeedBook 17561, Page 955Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 15953, Page 927Recorded12/4/2014

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 11022, Page 529

Property Sale

Sale
$203,230
DeedBook 5076, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1993