Skip to content

191 Edgemere CourtToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block171
Lot5.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,636
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
40%
Improvement Value:$341,500
60%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,336+5.3%
2024$9,820+14.8%
2023$8,553+0.4%
2022$8,515+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5402, Page 55

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 4876, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1990