Skip to content

504 Fielders LaneToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$347,450
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block172.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description1.5B2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,230
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,000
55%
Improvement Value:$203,400
45%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,152+5.3%
2024$7,744+6.3%
2023$7,287+0.4%
2022$7,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,450
DeedBook 15509, Page 426

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10138, Page 1384

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3950, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1980