Skip to content

512 Fielders LaneToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 1, 2019

Property Information

Block172.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,624
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,400
38%
Improvement Value:$393,400
62%
Total Assessment$638,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,639+5.3%
2024$11,058-4.7%
2023$11,603+20.2%
2022$9,652+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,624DeedBook 17848, Page 1414Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 14610, Page 390

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5487, Page 935

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 3800, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1978