Skip to content

520 Woodview RoadToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$571,500
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block172.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class16
Description2F3G
Dwellings4
ZoningRUR
Sq Footage2,232
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
41%
Improvement Value:$355,700
59%
Total Assessment$600,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,945+5.3%
2024$10,398-13.3%
2023$11,995+0.4%
2022$11,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$571,500
Sq Ft2,232DeedBook 18176, Page 1519Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13715, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1978