Skip to content

505 Fielders LaneToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 26, 1990

Property Information

Block172.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,272
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,800
42%
Improvement Value:$344,000
58%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,819+5.3%
2024$10,279+5.8%
2023$9,720+0.4%
2022$9,677+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4831, Page 149

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4195, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1980