Skip to content

1236 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block172.04
Lot18.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,574
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
36%
Improvement Value:$377,400
64%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+5.3%
2024$10,168+10.1%
2023$9,235+0.4%
2022$9,194+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft2,574DeedBook 18580, Page 951Recorded7/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 4989, Page 563

Property Sale

Sale
$31,200
DeedBook 4313, Page 281