Skip to content

1264 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block172.04
Lot18.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,286
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
46%
Improvement Value:$249,400
54%
Total Assessment$460,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,392+5.3%
2024$7,973+4.2%
2023$7,651+0.4%
2022$7,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,286DeedBook 18143, Page 504Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 17177, Page 1485Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10499, Page 350

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5678, Page 826

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 4618, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1987