Skip to content

524 Fielders LaneToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block172.04
Lot18.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,862
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
19%
Improvement Value:$930,300
81%
Total Assessment$1,142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,820+5.3%
2024$19,780+10.5%
2023$17,906+0.4%
2022$17,827+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,080,000

From:

To:

Sq Ft4,862DeedBook 16816, Page 1830Recorded7/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14522, Page 1448

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 10095, Page 1975

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5624, Page 599

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 4589, Page 30