Skip to content

1764 Kathleen CourtToms River, NJ 08755

Built 2007

Last Sale Price
$607,510
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block172.04
Lot21.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,583
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,000
31%
Improvement Value:$633,100
69%
Total Assessment$924,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,837+5.3%
2024$15,996+11.0%
2023$14,413+0.4%
2022$14,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$607,510
DeedBook 13846, Page 1733

Property Built

Built

Year Built: 2007