Skip to content

1784 Kathleen CourtToms River, NJ 08755

Built 2011

Last Sale Price
$577,500
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block172.04
Lot21.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,008
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
38%
Improvement Value:$474,000
62%
Total Assessment$764,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,920+5.3%
2024$13,225+11.4%
2023$11,873+0.4%
2022$11,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft3,008DeedBook 17968, Page 1066Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15069, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2011