Skip to content

1635 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block172.04
Lot27.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,940
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$852,000
71%
Improvement Value:$348,000
29%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,864+5.3%
2024$20,772+2.9%
2023$20,196+0.4%
2022$20,107+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970