Skip to content

1641 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1940

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block172.04
Lot27.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage3,000
Acreage2.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$634,500
84%
Improvement Value:$124,500
16%
Total Assessment$759,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,398+5.3%
2024$15,579-13.4%
2023$17,998+0.4%
2022$17,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940