Skip to content

1709 Choir CourtToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block172.04
Lot32.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,598
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
32%
Improvement Value:$403,800
68%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,819+5.3%
2024$10,279+0.2%
2023$10,257+0.4%
2022$10,212+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,598DeedBook 19800, Page 1101Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 46536, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1988