Skip to content

1272 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block172.04
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,440
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
62%
Improvement Value:$139,000
38%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730+5.2%
2024$6,394+5.0%
2023$6,093+0.4%
2022$6,066+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4246, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1961