Skip to content

1702 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block172.04
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,440
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,600
63%
Improvement Value:$122,800
37%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,129+5.3%
2024$5,823+1.5%
2023$5,738+0.4%
2022$5,713+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11551, Page 691

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10263, Page 528

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4139, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1966