Skip to content

1714 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Jul 17, 1986

Property Information

Block172.04
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,104
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
47%
Improvement Value:$238,900
53%
Total Assessment$448,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179+5.3%
2024$7,770+4.8%
2023$7,417+0.4%
2022$7,384+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4501, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1960