Skip to content

1180 Church RoadToms River, NJ 08755

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block172.04
Lot54.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningRUR
Sq Footage2,604
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,057+5.3%
2024$9,555+23.2%
2023$7,759+0.4%
2022$7,725+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,604DeedBook 19288, Page 1306Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$699,000
Sq Ft2,307DeedBook 18500, Page 762Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3645, Page 558