Skip to content

1162 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block172.04
Lot55.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,935
Acreage4.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,600
62%
Improvement Value:$223,500
38%
Total Assessment$591,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,520+5.4%
2024$9,982+8.8%
2023$9,175+0.5%
2022$9,133+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999