Skip to content

403 Harvest WayToms River, NJ 08755

Built 2015

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block172
Lot11.04
QualifierC0703
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
46%
Improvement Value:$178,800
54%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+5.3%
2024$5,778+12.7%
2023$5,128+0.4%
2022$5,106+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 16809, Page 1315Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 16103, Page 1658Recorded6/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015