Skip to content

1287 Carmen CourtToms River, NJ 08755

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block172
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,566
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$375,000
40%
Improvement Value:$561,000
60%
Total Assessment$936,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,054+5.3%
2024$16,202+12.6%
2023$14,391+0.4%
2022$14,328+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,566DeedBook 16881, Page 995Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 14033, Page 1325

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 11648, Page 1131

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 10888, Page 1038