Skip to content

1276 Carmen CourtToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$1,040,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block172
Lot18.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,550
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
44%
Improvement Value:$480,000
56%
Total Assessment$861,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,687+8.4%
2024$14,468+10.8%
2023$13,057+0.4%
2022$13,000+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,040,000
Sq Ft3,550DeedBook 18997, Page 1328Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 11781, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 10888, Page 1038