Skip to content

1853 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1954

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block172
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage484
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
100%
Improvement Value:$900
0%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+5.3%
2024$3,651-38.4%
2023$5,923+0.4%
2022$5,897+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft484DeedBook 19583, Page 1564Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft484DeedBook 19583, Page 1558Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10987, Page 1245

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4424, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1954