Skip to content

1046 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$588,200
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block172
Lot21.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,878
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
25%
Improvement Value:$729,400
75%
Total Assessment$968,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,648+5.3%
2024$16,766+11.8%
2023$14,996+0.4%
2022$14,929+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$588,200
Sq Ft4,878DeedBook 18839, Page 757Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$361,200

From:

To:

Sq Ft4,878DeedBook 17986, Page 493Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$321,875
DeedBook 4883, Page 508

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4232, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1980