Skip to content

1815/1823 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block172
Lot21.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,348,800
26%
Improvement Value:$3,802,100
74%
Total Assessment$5,150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,849+5.3%
2024$89,162+11.0%
2023$80,333+359.8%
2022$17,471+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

DeedBook 17329, Page 978Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 16020, Page 492Recorded3/4/2015