Skip to content

1802 Hidden Pond LaneToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block172
Lot26.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,832
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,400
36%
Improvement Value:$479,400
64%
Total Assessment$744,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,570+5.3%
2024$12,892+15.8%
2023$11,134+0.4%
2022$11,085+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 16796, Page 1414Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 10268, Page 1189

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5503, Page 208

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4933, Page 289