Skip to content

1979 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Vacant Land

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 29, 1997

Property Information

Block172
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage5.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$973,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$973,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,735+5.3%
2024$16,850-19.9%
2023$21,046+0.4%
2022$20,953+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5473, Page 651

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3973, Page 209