Skip to content

1991 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block172
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
Description1.5B1G
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,852
Acreage5.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,100
73%
Improvement Value:$269,900
27%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,220+5.3%
2024$17,310+4.4%
2023$16,579+0.4%
2022$16,506+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 15764, Page 1556Recorded3/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950