Skip to content

1119 Cox Cro RoadToms River, NJ 08755

Built 1952

Last Sale Date
Apr 29, 1996

Property Information

Block172
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage870
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
77%
Improvement Value:$61,600
23%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,699+5.6%
2024$4,451-12.9%
2023$5,111+0.5%
2022$5,087+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952