Skip to content

2047 Hecht DriveToms River, NJ 08755

Built 1957

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block172
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1CB2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,764
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$217,400
55%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,241+5.3%
2024$6,879+20.7%
2023$5,698+0.4%
2022$5,673+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17076, Page 1370Recorded4/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957