Skip to content

1987 Pamela CourtToms River, NJ 08755

Built 2009

Last Sale Price
$443,513
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block172
Lot6.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,330
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
31%
Improvement Value:$554,500
69%
Total Assessment$800,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,585+5.3%
2024$13,857+4.7%
2023$13,237+0.4%
2022$13,179+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$443,513
DeedBook 14294, Page 1427

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14133, Page 801

Property Sale

Sale
$1,133,000
DeedBook 12021, Page 341