Skip to content

1990 Pamela CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2025

Property Information

Block172
Lot6.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,776
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,000
32%
Improvement Value:$603,200
68%
Total Assessment$887,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,165+5.3%
2024$15,357+11.2%
2023$13,811+0.4%
2022$13,751+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft3,776DeedBook 19575, Page 909Recorded1/4/2024

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft3,913DeedBook 17384, Page 1546Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 10144, Page 1820

Property Built

Built

Year Built: 2000