Skip to content

1251 Cox Cro RoadToms River, NJ 08755

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block172
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,950
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
41%
Improvement Value:$304,500
59%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+5.3%
2024$8,941+15.2%
2023$7,764+0.4%
2022$7,730+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 16301, Page 1323Recorded1/27/2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10434, Page 549

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5032, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1976