Skip to content

1165 Cox Cro RoadToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block172
Lot8.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,298
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
35%
Improvement Value:$395,600
65%
Total Assessment$605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+5.3%
2024$10,483+2.2%
2023$10,254+0.4%
2022$10,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5571, Page 421

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4351, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1982