Skip to content

1155 Cox Cro RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block172
Lot8.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,242
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
33%
Improvement Value:$427,600
67%
Total Assessment$637,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,617+5.3%
2024$11,037-3.3%
2023$11,408+0.4%
2022$11,358+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,242DeedBook 18765, Page 778Recorded11/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4596, Page 908