Skip to content

1952 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block172
Lot8.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,408
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
37%
Improvement Value:$406,800
63%
Total Assessment$645,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+5.3%
2024$11,179+9.8%
2023$10,184+0.4%
2022$10,140+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 14328, Page 1478

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 12079, Page 408

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 10206, Page 1030

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4764, Page 578

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4377, Page 725