Skip to content

1944 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1985

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block172
Lot8.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,494
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
48%
Improvement Value:$315,600
52%
Total Assessment$611,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+5.3%
2024$10,587+5.9%
2023$10,000+0.4%
2022$9,955+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,494DeedBook 19087, Page 536Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 10951, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4232, Page 814