Skip to content

1904 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jan 29, 1985

Property Information

Block172
Lot8.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,415
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
44%
Improvement Value:$335,800
56%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928+5.3%
2024$10,383+7.9%
2023$9,622+0.4%
2022$9,580+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4276, Page 928