Skip to content

1939 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block172
Lot8.30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,518
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
32%
Improvement Value:$504,700
68%
Total Assessment$745,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,587+5.3%
2024$12,908+7.6%
2023$12,000+0.4%
2022$11,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft3,518DeedBook 16927, Page 392Recorded11/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5016, Page 59

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4226, Page 269