Skip to content

1221 Paddock PlaceToms River, NJ 08755

Built 1984

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block172
Lot8.34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,181
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,000
29%
Improvement Value:$642,600
71%
Total Assessment$909,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,573+5.3%
2024$15,745+9.3%
2023$14,403+0.4%
2022$14,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft4,181DeedBook 18672, Page 1373Recorded9/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$27,250
DeedBook 3965, Page 68